W 2020 r. prof. dr hab. Janusz Ruszkowski  wygrał konkurs w postępowaniu grantowym w ramach inicjatywy Unii Europejskiej Interreg VA. W efekcie powołano  konsorcjum złożone ze specjalistów polskich i niemieckich, (praktyków oraz naukowców z różnych dziedzin).  Kierownikiem konsorcjum i koordynatorem całego międzynarodowego projektu został prof. dr hab. Janusz Ruszkowski. 1 października 2020 r, rozpoczęła się  realizacja  projektu  pt.  Zapobieganie i eliminowanie negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych w związku z wystąpieniem zagrożenia epidemicznego na obszarze transgranicznym. Całkowita wartość grantu wyniosła 30.217,92 euro.

Głównym celem projektu było opracowanie wielodziedziniowych ekspertyz (medycznych, prawnych, politycznych, socjologicznych, ekonomicznych, transportowych itd,.) dotyczących  transgranicznych działań zmierzających do zwalczania koronawirusa (współpraca instytucji ochrony zdrowia, kampanie informacyjne, działania prewencyjne) oraz modelowych działań w zakresie zdalnej edukacji, a tym samym ograniczenie następstw pandemii COVID-19  i wskazanie  rozwiązań dotyczących utrzymania i rozwoju współpracy społecznej i kulturalnej na pograniczu polsko-niemieckim. Końcowym efektem projektu jest  raport oraz podręcznik samorządowca wraz z  rekomendacjami zarówno dla Województwa Zachodniopomorskiego, jak  i dla kraju związkowego Meklemburgia Pomorze-Przednie. Raport został opublikowany zarówno w języku polskim jak i niemieckim.

Raport wraz z rekomendacjami oraz podręcznik samorządowca stał się  katalogiem wskazówek nie tylko dla instytucji samorządowych w województwie zachodniopomorskim i w Meklemburgii Pomorzu Przednim, oddziałujących na funkcjonowanie samorządu terytorialnego ale także dla działaczy samorządowych w Polsce i w Niemczech w ich aktywności związanej z  zagrożeniem pandemicznym, czym przyczynił się do wzrostu bezpieczeństwa publicznego w obszarze transgranicznym.

 

 

 

Spis Treści

Część pierwsza

    Księga dobrych praktyk

Wstęp…………………………………………………………………………………………..

Wykaz skrótów……………………………………………………………………………….

Prof. dr hab. Janusz Ruszkowski

Transgraniczne bezpieczeństwo zdrowotne. W obliczu zagrożeń pandemicznych na pograniczu polsko-niemieckim……………………………………………………………..

Prof. dr hab. Miłosz Parczewski

Zagadnienia medyczne związane z epidemią SARS CoV-2 z uwzględnieniem doświadczeń  województwa zachodniopomorskiego………………………………………………………..

Prof. dr hab. Beata Karakiewicz dr Paulina Zabielska

Funkcjonowanie profesjonalistów  zdrowia publicznego w obliczu pandemii COVOD-10. Aspekty zdrowotne i psychospołeczne……………………………………………………….

Dr Marcin Krzymuski

Prawna ocena niektórych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wirusa SARS-CoV-2.”…………………………………………………………….

Dr Arkadiusz  Malkowski

Skutki zamknięcia granic dla gospodarki obszaru przygranicznego na przykładzie pogranicza polsko-niemieckiego w kontekście turystyki zakupowej………………………………………

Prof. dr hab.  Piotr Niedzielski

Konsekwencje Covid 19 w regionie transgranicznym ze szczególnym uwzględnieniem problemów zatrudnienia……………………………………………………………………..

Dr  Włodzimierz Durka

Transgraniczny rynek pracy na pograniczu polsko-niemieckim w okresie zagrożenia epidemicznego……………………………………………………………………………….

Dr Robert Bartłomiejski

Czy brakowało nam sąsiadów? Protesty, dylematy i postawy mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego w czasach pandemii SARS Covid-19………………………………..

Część druga

 Podręcznik postępowania

Wstęp ……………………………………………………………………………………….

Rekomendowane kierunki i działania ………………………………………………………

Zakończenie…………………………………………………………………………………

 

Accessibility Toolbar