Koła naukowe działające w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie

 

Koło Naukowe Bezpieczeństwa i Wojskowości powstało w 2003 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Szczecińskiego realizujących program przysposobienia obronnego na Uczelni i praktyczne szkolenia wojskowe w okresie wakacji. Było Kołem międzywydziałowym, ale największą grupę stanowili studenci ówczesnego Wydziału Humanistycznego.

Pierwszy aktywny okres funkcjonowania koła przypada na lata 2003 – 2008, kiedy funkcjonował program przysposobienia obronnego. W ramach realizowanych projektów można przytoczyć następujące: Irak Wczoraj i dziś, Iracka Wolność, udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Terroryzm Wczoraj i dziś, czy zawodach uczelni wyższych Military Żak zdobywając medalowe miejsca. W latach 2005-2007 studenci koła uczestniczyli w ćwiczeniach wojskowych rezerwistów polskich i niemieckich, realizowano także treningi strzeleckie

Uruchomienie kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne stworzyło nową podstawę do działania koła. W latach 2009-2012 opiekunem koła był dr hab. prof. US Jarosław J. Piątek, który dzięki swojemu zaangażowaniu zainspirował do działalności całe rzesze studentów. Młodzi ludzie aktywnie rozpoczęli swoją aktywność w świecie nauki pomagając przy organizacji konferencji, wygłaszając swoje pierwsze prelekcje czy poprzez publikacje, konkursy czy badania.

Od 2012 formalnie opieka nad kołem, z uwagi na ogrom inicjatyw, przeszła na ręce mgr Sylwii Serwońskiej, będącej uprzednio w trakcie studiów doktoranckich we władzach ów koła. W kooperacji z dr hab. prof. US Jarosławem Piątkiem i dr hab. prof. US Renatą Podgorzańską realizuje z pomocą innych pracowników naukowych Instytutu i dzięki pomocy i zaangażowaniu władz dziekańskich m.in. Dni Bezpieczeństwa, w tym Konferencję Studentów i Doktorantów Bezpieczeństwa. Cykl Dni Bezpieczeństwa to także okazja do spotkań integracyjnych i ciekawych konkursów pobudzających ciekawość naukową ich uczestników. Współpraca z interesariuszami zewnętrznymi zapewnia dodatkową wiedzę praktyczną ze strony służb, podmiotów publicznych i prywatnych prezentowaną podczas powyżej wspomnianego cyklu konferencji lub na dedykowanych poszczególnym tematom spotkaniach i seminariach. Praktyczna wiedza to nie tylko wizyty praktyków w murach naszej uczelni, lecz również rewizyty w jednostkach wojskowych lub straży pożarnej, posterunkach policji, sądach bądź laboratoriach kryminalistycznych. Młodzi ludzie szlifowali swoje umiejętności m.in. podczas organizacji ćwiczeń dowódczo-operacyjnych ewakuacji podczas imprezy masowej w Azotach Arena (dziś Netto Arena), badań dotyczących bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej (już kilka edycji dla różnych budynków) bądź praktycznych zajęć organizowanych przez partnerów i sympatyków koła. Działalność w strukturach to nie tylko rozwój naukowy, to także otwarcie na potrzeby innych. Studenci organizują od wielu lat zbiórki społeczne na pomoc kolegom jak i braciom mniejszym (m.in.: seria korepetycji z newralgicznych przedmiotów; prelekcje w zaprzyjaźnionych liceach w Województwie Zachodniopomorskim; kręcenia filmów promocyjnych i edukacyjnych; akcje BezPSIEczeństwo – zbiórka karmy dla podopiecznych TOZ Szczecin lub Zakręć Się – zbiórka plastikowych zakrętek dla TOZ Szczecin na potrzeby statutowe organizacji).

Accessibility Toolbar