Serdecznie zapraszamy, 

19 października, o godz. 13:00, w sali 155 (obok dziekanatów) na otwarte spotkanie „O dwóch takich, co podzieliły Polskę” z prof. dr hab. Antonim Dudkiem.

 

Pan Profesor w minionym roku akademickim gościł w naszym Instytucie, zatem tym bardziej cieszymy się na kolejne spotkanie, którego tematem będzie dyskusja o książkowym wywiadzie rzece pt.: „O dwóch takich co podzieliły Polskę”.

 

„Uważam minione trzydziestolecie za jeden z najbardziej udanych okresów w dziejach Polski. Taka deklaracja z mojej strony może być zaskakująca dla czytelników tej książki, w której sformułowałem bardzo wiele krytycznych zdań i gorzkich ocen pod adresem kolejnych ekip rządzących III Rzeczpospolitą. A jednak równocześnie nie mam wątpliwości, że po 1989 roku nasz kraj dokonał znaczącego skoku cywilizacyjnego. Większość wskaźników ekonomicznych i społecznych wskazuje, że nastąpiła w tym czasie znacząca redukcja cywilizacyjnej przepaści dzielącej nas od Europy Zachodniej. Skąd zatem mój krytycyzm, zwłaszcza wobec polityków rządzących Polską po wejściu naszego państwa do NATO i Unii Europejskiej? Z przekonania, że nie wykorzystali oni wielu szans, jakie stworzyła nam skuteczna ucieczka z rosyjskiej strefy wpływów, będąca – obok zbudowania fundamentów zdrowej gospodarki rynkowej – najważniejszym dokonaniem lat 90.” – prof. Antoni Dudek (fragment książki: O dwóch takich, co podzieliły Polskę / wywiad-rzekę prowadzi Natalia Kołodyńska Magdziarz, Wyd. Nowej Konfederacji, Warszawa 2022)

 

Organizator: Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego


Antoni Dudek (ur. 1966) – politolog, historyk, publicysta i komentator polityczny, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (wcześniej, w latach 1989–2014, Uniwersytetu Jagiellońskiego), w latach 2011–2016 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Autor i współautor kilkunastu książek, m.in. Historia polityczna Polski 1989–2015 (Kraków 2016); Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990 (Kraków 2004); Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski (Kraków 2019); Instytut. Osobista historia IPN (Warszawa 2011); Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970 (Kraków 1995).