W Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie został powołany Pełnomocnik Rektora ds. Badań – został nim Pan dr Michał Siedziako.

 

Michał Siedziako jest absolwentem Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, który ukończył w 2009 r. obronami prac: magisterskiej (na kierunku politologia, temat: Partie polityczne i system partyjny III Rzeczypospolitej, promotor: prof. dr hab. Wiesław S. Burger) oraz licencjackiej (na kierunku europeistyka, temat: Integracja europejska w myśli politycznej polskich partii politycznych: PO RP, PSL, PiS i SLD, promotor: dr Marcin Orzechowski). Podczas studiów był dwukrotnie wyróżniany stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2009 r. jest pracownikiem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie (aktualnie jako główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych).

W czerwcu 2016 r. na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie obronił pracę doktorską pt. Wybory do Sejmu PRL w latach 1952–1985 (promotor: prof. dr hab. Antoni Dudek, recenzenci: dr hab. prof. IH PAN Krzysztof Kosiński, dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk), uzyskując stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce. Rozszerzona wersja rozprawy ukazała się drukiem w 2018 r. nakładem Wydawnictwa IPN w Warszawie pt. Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952–1989). W 2019 r. książka była nominowana do nagrody historycznej tygodnika „Polityka”, nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza oraz nagrody im. Jerzego Giedroycia.

W latach 2018–2021 był wykładowcą w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej w Szczecinie, a od października 2021 r. jest zatrudniony jako adiunkt w Katedrze Badań nad Migracjami i Ruchami Społecznymi Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US. Jest autorem artykułów naukowych publikowanych m.in. w czasopismach: „Acta Politica Polonica”, „Archivele Totalitarismului”, „Contemporary European History”, „Dzieje Najnowsze”, „Kwartalnik Historyczny”, „Pamięć i Sprawiedliwość”, „Prace Historyczne”, „Przegląd Zachodniopomorski”, „Studia Wyborcze”, „Wolność i Solidarność”. Publikował również liczne artykuły popularnonaukowe, zamieszczane m.in. na łamach tygodnika „Polityka”. Od 2020 r. wraz z dr hab. prof. US Tomaszem Czapiewskim jest współredaktorem „Kroniki Szczecina”. Od 2022 r. jest członkiem szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia z zakresu najnowszej historii politycznej Polski, systemu politycznego PRL i przemian polskiej sceny politycznej po 1989 r.

Jako Pełnomocnik Rektora ds. Badań w INoPiB US będzie odpowiadał m.in. za

· wsparcie rozwoju naukowego instytutu i jego pracowników,

· inicjowanie i rozwój współpracy badawczej (umiędzynarodowienie, interdyscyplinarność, inne polskie ośrodki akademickie),

· współpracę z kierownikami katedr i zespołów badawczych,

· wspieranie procesu aplikowania po środki zewnętrzne,

· współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie wykorzystania badań, prac zleconych oraz wykazywania wpływu badań naukowych.

 

 

Z wykazem publikacji dr. Michała Siedziako można zapoznać się tutaj