12 stycznia w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się premierowa prezentacja „Kroniki Szczecina 2021”. 

W spotkaniu wzięli udział autorzy i redaktorzy tomu oraz zaproszeni goście. Zgromadzonych w imieniu władz rektorskich US przywitała prorektor ds. kształcenia prof. Renata Podgórzańska. Na powitanie głos zabierali również prof. Irena Ramik-Mażewska (dziekan Wydziału Nauk Społecznych US) oraz Rafał Miszczuk (dyrektor Biura Rady Miasta Szczecin). Ogólny przegląd zawartości wydawnictwa zaprezentował jego współredaktor – prof. Tomasz Czapiewski (dyrektor INoPiB US).  

Zgromadzeni wysłuchali wykładu dr. Pawła Szumilasa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pt. „Czy w 2021 roku wróciliśmy do normalności?”, po którym odbyła się dyskusja.  

Temat prelekcji był jednocześnie odniesieniem do tematu przewodniego całego tomu. W jego wstępie redaktorzy napisali: „Kiedy zastanawialiśmy się, co powinno być tematem przewodnim Kroniki Szczecina w 2021 roku, wracało do nas kilka pytań. Czy pandemia COVID-19, która zdominowała rok 2020, jest już za nami? Jeśli jeszcze nie, to co nas dzieli od jej końca? Jeśli tak, to co zmieniła w naszej rzeczywistości? I czy to taka sama rzeczywistość, którą znamy z czasów «przedcovidowych»? Czy może już nowa – «popandemiczna»? Czy po roku pandemii, izolacji, lockdownów osiągnęliśmy już normalność i jaka ona jest? Nie mogąc znaleźć jednoznacznych odpowiedzi, postanowiliśmy zapytać naszych autorów. Tym samym rozstrzygnęliśmy kwestię tematu przewodniego niniejszego wydania, którym stało się uogólnione pytanie […]: czy rok 2021 przyniósł nam powrót do normalności?”. 

Zainteresowani odpowiedzią czytelnicy powinni sięgnąć zwłaszcza do pierwszego działu wydawnictwa, w którym znalazły się analityczne teksty, poświęcone sytuacji w Szczecinie w 2021 r., przygotowane przez szerokie grono specjalistów, reprezentujących różne dyscypliny naukowe: nauki medyczne, nauki o polityce, ekonomię czy medioznawstwo. W dziale drugim – typowo „kronikarskim” – można odnaleźć informacje na temat aktywności w 2021 r. władz miasta i różnych szczecińskich instytucji – uczelni wyższych, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, Opery na Zamku, Książnicy Pomorskiej i Muzeum Narodowego. W tomie nie zabrakło również działu historycznego, w którym znalazły się artykuły poświęcone wyborom parlamentarnym z 1991 r., stanowi wojennemu, pamiętnej debacie Edwarda Gierka ze szczecińskimi stoczniowcami w styczniu 1971 r., kampanii antysemickiej w szczecińskiej prasie w 1968 r. czy sytuacji szczecińskich literatów w okresie powojennym oraz detalom architektonicznym różnych budowli Szczecina. Poszukujący ciekawych lektur powinni przyjrzeć się działowi „Wydane w Szczecinie”, w którym przedstawiono ofertę wydawniczą Książnicy Pomorskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Archiwum Państwowego. W dziale „Odeszli od nas” zaprezentowano sylwetki ważnych dla Szczecina postaci, które pożegnaliśmy w 2021 r.: prof. Edwarda Włodarczyka, Krystyny Łyczywek, bp. Jana Gałeckiego, Jarosława Bondara, Artura Freya, Władysława Lisewskiego, Andrzeja Durki i Zbigniewa Plesnera. Uzupełnieniem artykułów jest autorski wybór fotografii Pawła Miedzińskiego, prezentujących Szczecin w 2021 r. w dość nieoczywistych, oryginalnych motywach i sytuacjach. 

„Kronika Szczecina” jest cyklicznym wydawnictwem, przygotowywanym w ramach współpracy INoPiB US z Urzędem Miasta Szczecin. Wydawnictwo dostępne jest bezpłatnie, także w wersji elektronicznej (zainteresowani mogą zwracać się do redakcji mailowo, pod adres: michal.siedziako@usz.edu.pl).  

 

Kronika Szczecina 2021. Powrót do normalności?, red. Tomasz Czapiewski, Michał Siedziako, Wydawnictwo Naukowe Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego Szczecin 2022, ss. 490. 

Kronika 2021 w wersji PDF