Erasmus+ Programme (ERASMUS)

Project: 101126754 — PET — ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH Erasmus Lump Sum MGA — Multi & Mono: v1.0 EUROPEAN EDUCATION AND CULTURE EXECUTIVE AGENCY (EACEA) EACEA.A – Erasmus+, EU Solidarity Corps A.1 – European Higher Education

Katedra  Studiów Międzynarodowych i  Europejskich

Jean Monnet Chairholder

Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie

Uniwersytet Szczeciński

Projekt prof. dr hab.  J. Ruszkowskiego finansowany przez Komisję Europejską pt. Process of Europeanisation and its Trajactories (PET (2023-2026)

Międzynarodowy projekt dydaktyczno-naukowy wywodzi się z grupy Jean Monnet Modules i opiera się na wykładach i warsztatach dla studentów (okazjonalnie także dla działaczy samorządowych) z unikatowej i zaawansowanej tematyki jaką jest europeizacja, czyli proces oddziaływania Unii Europejskiej na różne sfery życia. Europeizacja ma wymiar teoretyczny, ale przede wszystkim ma wymiar niezmiernie praktyczny (zmiany w prawie, przemodelowanie  instytucji, konwergencja gospodarcza, zbliżenie społeczeństw itd.). W efekcie europeizacja oddziałuje na każdego z nas.

Programme of the  Module titled: The Process of Europeanisation and its Trajectories (PET)

1. The term and typology of Europeanisation (lecture) 2 hours
  2. Theory and methodology of Europeanisation (lecture) 4 hours
  3. Trajectories of Europeanisation (lecture)             2 hours
  4. Bottom up Europeanisation (lecture)             4 hours
  5. Top down Europeanisation (lecture)             4 hours
  6. Ad extra Europeanisation (lecture)             4 hours
  7. Ad Personam Europeanisation (lecture) 4 hours
  8. Ad Intra Europeanisation (lecture)             2 hours
  9. The mechanisms of Europeanisation (lecture) 2 hours
  10. The operational methods of Europeanisation (workshops)             4 hours
  11. Quantitative measurement of the impact of Europeanisation (lecture)      2 hours
  12. Qualitative measurement of the impact of Europeanisation (workshops)  2 hours
  13. Outcomes of Europeanisation (workshops)                                                2 hours
  14. De-Europeanisation and Counter-Europeanisation (lecture) 2 hours

Total                                                                                                                  40 hours

Projekt wystartował 1 października 2023 r.

Harmonogram PET