Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Erasmusa.  Program ten został utworzony z inicjatywy Komisji Europejskiej w roku 1987. Jego nadrzędnym celem jest współpraca oraz wymiana studentów na szczeblu europejskich szkół wyższych.

W związku z ostatnią możliwością zadawania pytań odnośnie Programu Erasmus+ wraz z naszym ekspertem, dr Mateuszem Smolagą przychodzimy do Was z Q&A.

 

  1. Jak wygląda i przebiega rekrutacja i ile jest razy w ciągu roku?

 

Podstawowa kwalifikacja odbywa się zimą (zwykle jest ona prowadzona w przerwie międzysemestralnej, ale za każdym razem terminy się zmieniają, więc warto śledzić ogłoszenia). Można się podczas niej zgłaszać na oba semestry następnego roku akademickiego (czyli podczas nadchodzącej będzie można zgłaszać się na wyjazdy podczas semestru zimowego i letniego roku akademickiego 2022-2023). Rekrutacja uzupełniająca odbywa się na wiosnę (w okolicy maja), ale tutaj najczęściej można zgłaszać się tylko na wyjazdy w semestrze letnim następnego roku akademickiego.

Za każdym razem kwalifikacja jest dwuetapowa:

  • komisja wydziałowa sprawdza złożone przez studentów dokumenty, uwzględnia średnią oraz może doliczyć punkty za dodatkowe osiągnięcia;
  • następnie na poziomie całego uniwersytetu sprawdzana jest znajomość językowa studenta (odnosi się ona do języka prowadzenia zajęć, a nie języka urzędowego w danym kraju docelowym).

Po przejściu obu etapów student ustala z koordynatorem (ze mną) jakie zajęcia będzie realizował podczas wyjazdu i na tej podstawie tworzy się dokument Online Learning Agreement, który musi potem zaakceptowany przez uczelnię przyjmującą.

Na końcu student podpisuje umowę finansową z Działem Spraw Międzynarodowych i dostaje środki na wymarzony wyjazd.

 

  1. Jak wygląda kwestia finansowa? (wszelkie opłaty związane z podróżą i samym zakwaterowaniem?)

 

Wyjeżdżając na Erasmusa podpisujemy z naszym Uniwersytetem umowę finansową i na jej podstawie dostajemy stypendium (grant) oraz wsparcie indywidualne na koszty podróży. Wysokość grantu zależy od kraju docelowego i waha się od 450-520 euro miesięcznie. Dofinansowanie do podróży wypłacane jest tylko raz i zależy od odległości jaką mamy pokonać. Szczegóły na temat kwestii finansowych znajdziemy w zasadach realizacji wyjazdów na stronie Działu Spraw Międzynarodowych (link w komentarzu). Z tych pieniędzy musimy opłacić swoje koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem.

 

  1. Jakie kryteria należy spełnić, żeby wziąć udział w Programie? Czy jedynym wyznacznikiem jest średnia ocen?

 

Kwalifikacja jest dwuetapowa. W pierwszym etapie (wydziałowym) głównym czynnikiem jest faktycznie średnia ocen (musi być powyżej 3,0 – jak widać nie jest to granica trudna do pokonania). Można dostać dodatkowe punkty za szczególne osiągnięcia, działalność na rzecz uczelni, etc.

Drugi etap (ogólnouczelniany) polega na sprawdzeniu znajomości języka (najczęściej jest to angielski na poziomie B1 lub B2). Sprawdzana jest znajomość języka w którym będzie prowadzone nauczanie, a nie języka urzędowego w danym państwie. Jeśli posiadamy odpowiedni certyfikat językowy będziemy zwolnieni z tej weryfikacji.

Szczegóły na temat kwalifikacji znajdziecie w zasadach realizacji wyjazdów na stronie Działu Spraw Międzynarodowych.

 

  1. Czy istnieje limit studentów, którzy każdego roku mogą wziąć udział w Erasmusie z jednego kierunku studiów?

 

Nie. Jedyne limity jakie mamy to ile studentów możemy wysłać w dane miejsce (wynika to z umowy między naszym wydziałem a uczelnią przyjmującym).

 

  1. Czy możliwy jest wyjazd w parę osób w to samo miejsce?

 

To zależy od umowy z konkretną uczelnią przyjmującą, ale najczęściej taka możliwość występuje.

 

  1. Czy osoba chcąca wziąć udział w Erasmusie może wybrać dowolne z dostępnych państw, do którego chce pojechać?

 

Można wybrać jedynie uczelnie z którymi mamy podpisane umowy (w obecnym momencie obejmuje to 16 państw należących do programu Erasmus+ oraz 7 państw stowarzyszonych z programem). W ramach tego można swobodnie wybierać.

 

  1. Jak wygląda wyjazd na Erasmusa w trakcie trwania pandemii? Czy są dodatkowe obostrzenia?

 

Wszystko zależy od konkretnej uczelni i bieżącej sytuacji epidemicznej w danym kraju. W zeszłym roku akademickim zdarzały się różne obostrzenia (np. potrzeba wcześniejszego zapisania się na miejsce w sali wykładowej, jeśli chciało się uczestniczyć stacjonarnie), ale w tym roku nie dotarły do mnie jeszcze żadne sygnały w tej materii.

 

 

  1. Czy student, który jest na Erasmusie jest zwolniony z egzaminów, które zaliczałby stacjonarnie w uczelni?

 

Tak, obowiązuje zasada zastępowalności. Przedmioty (i oczywiście wszelkie związane z nimi zaliczenia), które powinniście zrobić w danym semestrze na US są zastępowane zajęciami zagranicznymi. Co istotne, trzeba uwzględnić punktację ECTS: staramy się zamienić 30 punktów ECTS, które powinniśmy normalnie „wyrobić” w Szczecinie, analogiczną liczbą punktów na uczelni przyjmującej (czyli nie zamieniamy na zasadzie „przedmiot za przedmiot”, tylko w taki sposób, aby uzbierać taką samą ilość punktów ECTS).

 

  1. Jak wygląda kwestia zaliczenia semestru, gdy student będący na Erasmusie nie zaliczy danego przedmiotu? Czy zmuszony jest do zaliczenia przedmiotu zdalnie, będąc jeszcze na wymianie, czy już stacjonarnie w murach US?

 

Jeśli student nie zaliczy na wyjeździe jakiegoś przedmiotu, musi „odrobić” przypisane tym zajęciom punkty ECTS po powrocie do Szczecina w oparciu o program swojego kierunku studiów.

Przykładowo, na wyjeździe do Włoch komuś nie udało się zdać kursów A (za 5 punktów ECTS) i B (za 3 punkty ECTS), lecz udało mu się zdobyć inne zaliczenia na łącznie 22 punkty ECTS. Po powrocie musi on zaliczyć przedmioty X (za np. 3 punkty ECTS), Y (za 2 punkty) i Z (3 punkty ECTS), które jego koleżanki i koledzy realizowali w danym semestrze w Szczecinie. Należy pamiętać, że za rozliczone uzna się wtedy pozostałe przedmioty za 22 punkty ECTS, które były przewidziane przez szczeciński program studiów na dany semestr.  

 

 

  1. Czy student musi posiadać dokumenty związane z rozliczeniem środków otrzymanych z Programu?

 

Student musi dbać o dokumenty związane z realizowanym programem studiów (np. Online Learning Agreement czy też Transcript of Records). Z jednym małym wyjątkiem nie musi zbierać rachunków czy też biletów (tym wyjątkiem jest wybranie rozliczenia kosztów podróży realizowanej w sposób bardziej ekologiczny niż przelot samolotem – tzw. green travell – i wtedy, aby uzyskać dodatkowe pieniądze, musimy przedstawić kopie biletów, rachunków za noclegi, oświadczenie o przejechanych km na trasie w przypadku dzielenia środka transportu itd.).

Jednak co do zasady warto zapamiętać: finansowanie jest rozliczane w sposób ryczałtowy. Nikt nie będzie weryfikował czy za grant finansowy nie opłaciliśmy jakiejś wycieczki lub wyjścia na imprezę. Dostajemy co miesiąc pieniądze na utrzymanie i to nasza sprawa, jak je wydamy.

 

  1. Czy wyjeżdżając na Erasmus pobierane na uczelni stypendium wciąż trafia do studenta, który je otrzymał?

Z tego co się orientuję, dalej otrzymuje się przyznane stypendia (samemu otrzymywałem swoje stypendium naukowe w trakcie mojego wyjazdu na Erasmusa). Co więcej, osoby, które w momencie realizacji wyjazdu są uprawnione do otrzymywania stypendium socjalnego, dostają wsparcie indywidualne o podwyższonej stawce w kwocie dodatkowego 250 euro na miesiąc, niezależnie od kraju docelowego! Dodatkowe środki są przewidziane także dla osób niepełnosprawnych, które zdecydują się na wyjazd.

 

  1. Czy podczas wyjazdu jest możliwość wzięcia udziału w kursach językowych? np. jadąc na Erasmusa do Włoch uczyć się włoskiego

 

To zależy od uczelni przyjmującej, ale często istnieje taka możliwość.

 

  1. Czy studenci zaoczni też mogą wziąć udział w Erasmusie?

 

Tak, jak najbardziej mogą wziąć udział w Erasmusie.

 

  1. Jak dużym zainteresowaniem cieszy się Program?

 

Takim, że mamy więcej miejsc na wyjazdy niż chętnych studentów. Także zachęcam do zgłaszania się, bo jest duża szansa na zakwalifikowanie się.

W tym semestrze w ramach programu Erasmus+ przyjechało do nas ponad 20 osób.

 

  1. Z czego wynika małe zainteresowanie Programem Erasmus?

 

Prowadziliśmy w tym zakresie badania ankietowe i okazuje się, że nie ma jednej przyczyny. Przeważnie studenci obawiają się o swoje kompetencje językowe, choć program Erasmus+ jest doskonałą okazją do ich wydatnego podniesienia. Pamiętajmy, że kadra uczelni przyjmującej jest świadoma, że studenci do nich przyjeżdżający dopiero kształtują swoje kompetencje językowe i często bierze to pod uwagę przy wyznaczaniu sposobów zaliczenia. Nie ukrywajmy, że większość pracowników na uczelni przyjmującej też posługuje się angielskim jako drugim językiem i im również mogą zdarzać się jakieś błędy gramatyczne czy wpadki związane z wymową.

 

Inne częste powody obawy przed wyjazdem to niechęć przed rozstaniem się z najbliższymi oraz kwestie finansowe. Odnośnie tego ostatniego powodu wydaje mi się, że zaniepokojenie jest trochę na wyrost: student wyjeżdżający dostaje kilkaset (450-520) euro miesięcznie wsparcia oraz pieniądze na podróż, co wydatnie pomaga utrzymać się za granicą przez czas wyjazdu.

 

  1. Czy można więcej niż raz wziąć udział w programie?

 

Tak.  W programie można uczestniczyć kilkukrotnie. Na każdym ze stopni studiów (poziomie licencjackim, magisterskim, a potem doktoranckim) można wykorzystać 12 miesięcy. Do tego wlicza się czas pobytu na studiach zagranicznych oraz praktyce odbywanej w ramach programu Erasmus+.