Kontakt:

maciej.drzonek@usz.edu.pl

politolog, analityk, doradca ds. PR, publicysta, ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam również uzyskał doktorat (2004, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ) i habilitował się (2014, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ). Od 1996 r. pracuje w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, od 1 I 2016 r. jest profesorem uczelni. Zajmuje się problematyką władzy, wyborów, polityki lokalnej i publicznej, public relations. W swoich publikacjach zajmował się również międzynarodowymi stosunkami politycznymi oraz relacjami Państwo – Kościół.

Przeprowadzał własne badania ilościowe dotyczące preferencji politycznych mieszkańców Pomorza Zachodniego i Szczecina, a także pierwsze w Szczecinie badania exit poll. Ma również doświadczenie w prowadzeniu badań jakościowych. Od 2018 r. realizuje projekt badawczy, którego zasadniczym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: do kogo należy władza w miastach na prawach powiatu? Jest on podejmowany na podstawie osobiście prowadzanych anonimowych wywiadów pogłębionych z politykami lokalnymi różnych miast polskich, a jego efektem jest m.in. monografia Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie (Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2019). Od 2021 r. jest członkiem ogólnopolskiego interdyscyplinarnego zespołu badawczego w projekcie „Młodzież 4.0” (na zlecenie MNiSW).

Od 2019 r. zasiada w Radzie Uczelni Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2017-19 (do jego rozwiązania w wyniku reformy 2.0) kierował Zakładem Systemów Politycznych, a w okresie 2012-16 zasiadał w Radzie Nadzorującej Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez prawie dwadzieścia lat (z prof. Januszem Mieczkowskim) współredagował kwartalnik „Acta Politica Polonica” (dawn. Zeszyty Naukowe US „Acta Politica”), a w latach 1998-2003 współtworzył Zespół Informacyjny Rektora US (Biuro Promocji i Informacji), gdzie m. in. redagował „Przegląd Uniwersytecki”. Był również twórcą i redaktorem czasopisma „Pro Pomerania Nostra” oraz Pracowni Analiz Obywatelskich.

Jest inicjatorem cyklu (od 2015 r.) ogólnopolskich konferencji naukowych „Polityka Lokalnie”; współorganizatorem corocznego Forum Współdecydowanie w Szczecinie (2015-18), a także debat w ramach Forum Gryf. Analizuje i komentuje bieżące wydarzenia polityczne dla różnych mediów regionalnych i ogólnopolskich, a od 2017 r. w Radiu Szczecin jest autorem cotygodniowego cyklu felietonów („Wykładnik prof. Drzonka”).

Wybór publikacji:

Monografie autorskie i wieloautorskie

1. Maciej Drzonek, Janusz Mieczkowski (red.), POPiSy w polityce. Uwagi o polskiej scenie politycznej, Print Group, Szczecin 2006, s. 204.
  2. Maciej Drzonek, Między integracją a europeizacją. Kościół katolicki w Polsce wobec Unii Europejskiej w latach 1997-2003, Księgarnia Akademicka, Kraków 2006, s. 342.
  3. Maciej Drzonek (red.), Wybory z Gryfem w tle. Szkice o wyborach w 2006 roku na Pomorzu Zachodnim, Print Group, Szczecin 2007, 152.
  4. Maciej Drzonek, Janusz Mieczkowski, (red.), OPiSy politologów. Uwagi o polskiej scenie politycznej, Zapol, Szczecin 2007, s. 173.
  5. Maciej Drzonek (red.), Polska i Pomorze Zachodnie. Zapiski powyborcze, Dante, Kraków 2008, s. 160.
  6. Maciej Drzonek, Janusz Jartyś, Artur Staszczyk (red.), Międzynarodowa integracja w basenie Morza Bałtyckiego, Księgarnia Akademicka, Kraków 2008, s. 159.
  7. Maciej Drzonek, Janusz Jartyś, Artur Staszczyk (red.), Stan i perspektywy studiów europejskich w Polsce, Księgarnia Akademicka, Kraków 2008, s.165.
  8. Maciej Drzonek, Artur Wołek, (red.), Władza wykonawcza w Polsce i Europie, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków – Nowy Sącz 2009, s. 366.
  9. Życie jest nam dane i zadane. Z ks. abp. Zygmuntem Kamińskim rozmawia Maciej Drzonek, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2009, s. 304.
  10. Maciej Drzonek, Michał Siedziako, (red.), Solidarność z błoń. Wokół nauczania społecznego Jana Pawła II, IPN, Szczecin 2011, s. 208.
  11. Maciej Drzonek (red.), Polityka i media – zapiski powyborcze 2011 (redakcja), Dante-Media, Kraków 2012, s. 192.
  12. Maciej Drzonek, Reelekcje prezydentów w wyborach bezpośrednich w Polsce, Dante, Kraków 2013, s. 480.
  13. Bóg zawsze daje nadzieję. Z ks. bp. Pawłem Cieślikiem rozmawia Maciej Drzonek, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2014, s. 312.
  14. Maciej Drzonek (red.), Partyjnie czy bezpartyjnie? Szkice o zdobywaniu władzy lokalnej, WNUS, Szczecin 2014, s. 148.
  15. Maciej Drzonek (red.), Szczecin, obywatele, samorząd. Przyczynek do retrospekcji 25 lat, Dante, Szczecin-Kraków 2015, s. 238.
  16. Maciej Drzonek, Konrad Oświecimski, Artur Wołek (red.), Polityka lokalnie. Kampania i wybory samorządowe 2014 r., Akademia Ignatianum – Wydawnictwo WAM, Kraków 2016, s. 220.
  17. Maciej Drzonek, Magdalena Musiał-Karg, Artur Wołek (red.), Polityka lokalnie. Ćwierć wieku polityki lokalnej w Europie Środkowo-Wschodniej, Akademia Ignatianum – Wydawnictwo WAM, Kraków 2017, s. 176.
  18. Maciej Drzonek (red.), Polityka w mieście. Współdecydowanie, WNUS, Szczecin 2018, s. 194.
  19. Maciej Drzonek (red.), Polityka miejska – w poszukiwaniu bonum commune, WNUS, Szczecin 2018, s. 130.
  20. Maciej Drzonek, Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2019, s. 192.
  21. Maciej Drzonek, Wieczni prezydenci. Przypadek Świnoujścia, Wydawnictwo Naukowe US, Szczecin 2022, s. 200.
  22. Maciej Drzonek, Wieczni prezydenci. Przypadek Rzeszowa, Wydawnictwo Naukowe US, Szczecin 2023, s. 208.

Zobacz więcej: